Decydując się na wybudowanie parterowego domu jednorodzinnego inwestorzy często koncentrują się przede wszystkim na planie budynku. Wydaje się, że wszystko to, co wewnątrz domu ma największe znaczenie. Warto jednak zastanowić się nad innymi jego aspektami, takimi, jak na przykład lokalizacja, czy orientacja względem kierunków świata? Co można uzyskać planując położenie domu?
Położenie domu a koszta jego utrzymania
Położenie domu wiąże się ściśle z ilością energii, która potrzebna jest do jego ogrzania zimą i do zapewnienia odpowiedniej klimatyzacji latem. W polskich warunkach o wiele więcej energii zużywane jest oczywiście na ogrzewanie. Najbardziej korzystnym położeniem są więc południowe stoki o niewielkim nachyleniu. Nie bez znaczenia jest również orientacja budynku względem kierunków świata. Dom parterowy, którego mieszkalne części będą usytuowane po południowej stronie, a części użytkowe po stronie północnej, będzie wymagał mniejszej energii do ogrzania.
Jak otoczenie wpływa na wnętrze domu?
Jak się okazuje najbliższe otoczenie również wpływa na temperaturę w domu. Uwzględnienie w projekcie domu parterowego swobodnego przepływu powietrza z ogrodu – najlepiej zacienionego, z dużą ilością roślin, do umieszczonej po drugiej stronie budynku pustej przestrzeni bardziej eksponowanej na słońce sprawia, że temperatura w domu obniża się latem o kilka stopni.